Озеро Перемут

с. Гаївка
Волинська область
Україна

Озеро Перемут, розташоване у межиріччі Прип’яті та Західного Бугу – одне з славнозвісних Шацьких озер. Серед інших водойм Шацького національного природного парку воно вирізняється особливою тишею і загадковістю. 

Дехто з науковців вважає озеро Перемут не окремою водоймою, а частиною плеса сусіднього озера Луки, з яким воно з’єднане. В літературі можна зустріти об'єднуючу назву – озеро Луки-Перемут. Також існує версія, що назва озера Перемут походить від назви рибальської снасті, без якої не обходилися на Поліссі – перемету. 

Щодо походження, то вчені не можуть дійти до одного висновку. Деякі вважають, що воно має льодовикове походження, інші – карстове. Також існує версія, що озеро – це залишки древньої водойми, відомої як Пинське море.

Площа озера Перемут сягає близько 150 га, ширина – 1,3 км, а довжина – 1,8 км. Зазначена максимальна глибина на рівні 6,5 м, а середня – орієнтовно 2 м. Воно має округлу форму. Через невелику глибину озеро добре прогрівається. Береги низинні та болотисті. Прибережна територія поростає травами та різними водоростями. Лише піщана мілина коло берега не заростає. На північному сході від озера є давній вал. 

У лісі, на території якого міститься озеро Перемут, не так часто зустрінеш відпочивальників, як біля сусідніх водойм. Місць для купання тут мало, а ось порибалити можна на славу. Озеро багате рибою, найчастіше можна впіймати щуку, лина, ляща. Трапляються також краснопірка, плітка, окунь, карась. Непогано почуваються тут карликовий сомик та вугор.

На озері є чимало видів водно-болотних птахів. Тут виводять потомство і відпочивають під час весняно-осінніх перельотів дикі гуси і качки, мартини і чаплі та багато інших пернатих. На його околицях та на сплавинах полюбляють гніздитися крижень, чирок-тріскунок, червоноголова чернь та лиска.

Озеро Перемут з його околицями відноситься до заповідної зони Шацького національного природного, яка призначена для охорони і відновлення цінних природних комплексів.
 

51.5555933, 23.8872345

51.5555933, 23.8872345