Image
Image

Собіборський ландшафтний парк

Багатством гміни Влодава є Собіборський ландшафтний парк, що знаходиться в її межах, та Поліський національний парк. Територія ландшафтного парку наповнена надзвичайно рідкісними видами тварин і рослин, що охороняються законом. Собіборський ландшафтний парк займає площу 11133,03 га, у тому числі приблизно 9275,66 га в Собірському лісовому окрузі. Під охороною парку знаходяться величезні рівнини водного та льодовикового походження з надзвичайно мальовничою долиною Бугу, озерами та торф’яними болотами, що розкинулися поміж лісів. Ліси займають понад 85% площі парку, а близько 2% - це лісові озера загальною площею 209,89 га. Парк був створений у 1983 році у таких гмінах: Влодава, Ханськ, Воля-Угруська. Собіборський ландшафтний парк включає цінні ділянки Собіборських лісів з численними торфовищами та 7 лісовими озерами. Тут домінують різноманітні хвойні біотопи майже всіх типів низинних лісів, а також береза низька. У парку є всі типи торф’яних боліт. Особливістю парку є болотна черепаха - вид, що перебуває під загрозою зникнення, популяція якої тут є найбільшою в Центральній Європі. Річка Тарасієнка є єдиною водоймою в Європі, де водиться мересниця озерна - льодовиковий релікт. У парку також чимало вовків, лосів, бобрів та гадюк. Орнітофауна цієї території також багата, тут гніздяться щонайменше 130 видів птахів. На сьогоднішній день у Собіборському ландшафтному парку створено шість природних заповідників (озеро Орхове, Магазин, Черепахові болота, Брудзенець, Малозємце та Три озера).

Характерною особливістю парку є наявність семи озер, розташованих посеред лісу, доступними у яких є лише невеликі фрагменти. Ці озера мають різний генезис, морфометрію та лімнологічні характеристики. Найбільше з них - Вспольне, яке, як і Косеньєць, Переспа та Плотиче, належать до евтрофних озер. Брудзенець та Брудно є евтрофно-дистрофними озерами, тоді як Орхове – це дистрофне озеро. Характерною особливістю цих озер є важка доступність до їхніх берегів, спричинена навколишніми середньолісовими болотами та торфовищами. Через недоступність берегів та навколишні болота вони залишилися первозданними та зберегли свої унікальні природні цінності.

Собіборський ландшафтний парк та його околиці - територія з чудовими умовами для туризму. Пішоходи мандрують такими маршрутами: жовтий - «Сім озер Влодави», чорний – «Собіборські ліси», зелений – «Собіборська петля», синій – «Три озера» та червоний - «Надбужанський». Останній з них - один з найдовших та найпривабливіших маршрутів у країні. Через парк проходить червоний Надбужанський велосипедний маршрут, Східний велосипедний маршрут Green Velo з численними зонами обслуговування велосипедистів та Поліський кінний маршрут.