Image
Image

Шацькі озера – правда та міфи

Шацькі озера. Багато хто про ці озера чув, але досі не має чіткого уявлення, що вони з себе представляють. Комусь ця місцевість бачиться абсолютно покинутою – з непрохідними лісами та болотами і абсолютно відсутньою цивілізацією. Інші малюють собі ідеальну картинку відпочинку з безліччю готелів, клубів, дискотек. Хто ж має рацію?

Природа щедро обдарувала Волинь озерами, тут їх більше двохсот двадцяти. Єдину систему складають Шацькі природні водойми у межиріччі Західного Бугу і Прип’яті. Шацькі озера – одна з найбільших груп озер в Європі. Озеро Світязь, яке входить до її складу – друге за величиною озеро України. Воно «розкинулося» на 27,5 квадратних кілометрів, його глибина – 58 метрів. Крім Світязя, тут налічується ще двадцять три озера, у тому числі Пісочне, Перемут та Люцимир.

Науковці до цього часу не мають єдиної думки про походження озер, але багато з них дотримуються версії академіка Павла Тутковського, який ще в 1899 році провів перші геологічні дослідження волинських озер і припустив, що їх походження пов’язане з діями льодовика. Можливо, це дійсно так, тому що уздовж берегів озер, каналів, на полях і навіть на дні озер можна побачити валуни, принесені неймовірною силою льодовика, який рухався сюди кілька мільйонів років тому зі Скандинавських гір.

Найбільше, що приваблює туристів у ці місця – кришталево-чиста вода Світязя та Пісочного. Відомо, що вона володіє оздоровчими властивостями, завдяки гідрокарбонатно-натрієвому вмісту з невеликою мінералізацією. А ще у складі є срібло і гліцерин. Таке поєднання сприяє швидкому загоєнню ран. Якщо ви раптом випадково поранитеся, тепер ви знаєте, де знаходиться «жива» вода.

Саме на Шацьких озерах є змога відпочити від набридливої міської суєти і спеки, оскільки місцевість славиться сприятливими кліматичними умовами. Влітку температура повітря не опускається нижче 18-20 градусів. Найтепліший місяць – липень: саме теплий, а не гарячий. Завдяки хорошій вентиляції місцевості і зрідженим лісам тут завжди приємна прохолода, а повітря наповнене ароматом хвої, який хочеться вдихати нескінченно. Сосни тут чергуються з березами, грабами, дубами, які підступають до самої води. У деяких місцях дерева відступають, оголюючи широку смугу прибережних пісків, які утворюють прекрасні пляжі, де можна насолодитися купанням. Мальовнича панорама озер насправді вражає.

А ще тут справжній рай для рибалок. Вираз «тут риби греблю гати» для Шацьких озер дуже доречний. Лящ, окунь, щука, карась, короп, сом, в’юн, товстолобик, раки, вугор, сазан амурський і навіть, якщо пощастить, канадський сом. Але є нюанс: рибалити дозволяється тільки у спеціально відведених місцях.

Прихильники спокійного відпочинку мають добру нагоду натішитися збором малини, ожини, чорниці, журавлини. А після дощу вони знайдуть ще й величезну кількість грибів - лисичок, підберезників, красноголовців, маслюків, боровиків. Зі стовідсотковою гарантією стверджуємо, що усі ці дари природи екологічно чисті.

Шацькі озера мають багато переваг перед іншими місцями відпочинку завдяки чистоті води та навколишнього середовища, наявності хвойних лісів і відсутності великих забруднюючих джерел. Обов’язково відвідайте цей чудовий край. Приємних і незабутніх вражень!