Image
Image

Wspólna marka turystyczna i efektywna promocja: podsumowanie projektu transgranicznego na Wołyniu

We wtorek 28 września odbyła się konferencja końcowa projektu „Ukraińsko-polskie Pojezierze – Kraina Legend: Odkryj i Ciesz się Nieznanym” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej.

„Wiele razem zrobiliśmy w ramach tego projektu, zdobyliśmy przydatne doświadczenie, stworzyliśmy nowy produkt turystyczny. Jestem przekonany, że w przyszłości współpraca w promowaniu naszego pięknego jeziora będzie kontynuowana nie tylko na poziomie regionalnym, ale i krajowym” – witając uczestników konferencji – powiedział przewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej Hryhoriy Nedopad.

Wójt Gminy Włodawa Dariusz Semeniuk dodał, że projekt w dużym stopniu promuje potencjał turystyczny i dziedzictwo kulturowe obu regionów oraz zaprosił do dalszej współpracy. W ramach projektu „Ukraińsko-polskie Pojezierze – Kraina Legend: Odkryj i Ciesz się Nieznanym” powstała wspólna marka turystyczna Włodawy i Szacka. Prezentowała go asystentka kierownika projektu ze strony polskiej Anna Czajka.

Stanislav Olszewski, kierownik Departamentu Turystyki Departamentu Stosunków Zagranicznych, Inwestycji i Turystyki Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej, zaproponował koncepcję promocji marki turystycznej, aby była rozpoznawalna i wykonalna, oraz przedstawił główne narzędzia do osiągnięcia tego celu.

Zaznaczył, że koncepcja zakłada współpracę z biurami podróży i touroperatorami, którzy są zainteresowani promocją produktu jako uczestnicy rynku turystycznego. Według niego reklama cyfrowa będzie kluczowym motorem promocji marki, rozwoju infrastruktury, a w końcowej fazie równie ważna jest monetyzacja, która powinna zwiększać wpływy do budżetu na wszystkich szczeblach, w tym Gminy Terytorialnej Szack i Gminy Włodawa.

Podczas konferencji koordynator projektu Oleh Szczerba zaprezentował Festiwal Tajemnica jeziora, który odbył się na początku września w Sanatorium Leśnej Piosenki w Szackiej TG. Nawiasem mówiąc, ten festiwal ma być coroczny.

„Nasz region słynie z wielu pięknych jezior. Ale pogranicze ukraińsko-polskie to także oryginalna kultura, głęboka historia, znakomita gastronomia. A my bardzo chcielibyśmy, aby turyści nie tylko łowili ryby, opalali się, pływali, ale też mogli nauczyć się czegoś nowego - powiedział Oleg Szczerba. „W tym celu zorganizowano pierwszy wspólny festiwal transgraniczny, który odbył się w dwóch etapach”.

Następnie Anna Czajka opowiedziała o festiwalu ze strony polskiej „Tajemnica jeziora” o ze strony ukraińskiej o festiwalu „Tajemnica jeziora” – mówił Oleg Szczerba. Ponadto uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć promocję i po raz kolejny zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze, jaka panowała nad brzegami polskiego Jeziora Białego i Wołyńskiego Jeziora Piaseczno.

Iryna Dubniak, specjalistka od wizualizacji i komunikacji, opowiedziała o polityce komunikacyjnej projektu mającej na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku ukraińsko- polskiego jeziora oraz o działaniach podejmowanych przez organizatorów w celu jego zapewnienia. W szczególności zaprezentowała stronę internetową projektu, stronę na Facebooku, na której znajdują się wszystkie informacje o projekcie, a także wizualizacje i pamiątki.

Ivan Zotov, Dyrektor Finansowy, przedstawił szczegółowe informacje na temat komponentu inwestycyjnego Ukraińsko-Polskiego Pojezierza – projektu Land of Legends: Discover and Enjoy the Unknown . 

Na zakończenie konferencji uczestnicy dyskutowali o sposobach zapewnienia trwałości projektu po jego zakończeniu, a dyrektor przedsiębiorstwa „Agencja Rozwoju Euroregionu Bug” Natalia Królik opowiedziała o nowych możliwościach współpracy w ramach INTERREG Polska-Białoruś-Ukraina 2021 -2027 Program Współpracy Transgranicznej. 

„Ogólnie udało nam się stworzyć dobre partnerstwo z gminą Włodawa i sejmikiem wołyńskim, które ma wielkie perspektywy i nie zakończy się na tym projekcie. Dlatego liczymy na dalszą owocną współpracę” – podsumował koordynator projektu Oleh Szczerbaa.